"Mój codzienny psalm" – Teatr "Korez" 02.04.2014r

Dnia 02.04.2014r teatr „Korez” w Katowicach był miejscem wyjątkowego wydarzenia – spektaklu pt. „Mój codzienny psalm”, wystawionego przez młodziutkie aktorki – uczennice I-szej i II-giej klasy Szkoły Podstawowej dla Dziewcząt „Płomień”.

W godzinie rozpoczęcia sala szczelnie wypełniona odświętnie ubranymi rodzicami, dziadkami i zaproszonymi na tę okazję gośćmi witała gromką owacją 27 aktorek wstępujących na deski sceny.

Zgasło światło i zaczęło się.

Konwencja spektaklu odbiegająca od tradycyjnie pojmowanego teatrzyku szkolnego, wprowadzała widza na drogę niemal duchowej przemiany – od „szybko, szybko… ” i „… nigdy nie ma czasu…” poprzez „… a ja chcę przez kałużę godzinę albo dłużej…” kończąc na przepięknie wyśpiewanych na bis słowach „… me życie to jest cud…”. Drugim bisem – niespodzianką, była brawurowo wykonana na gitarach przez kilka uczennic „Deszczowa piosenka”. Całość zakończyła długa owacja widowni na stojąco, podziękowania, kwiaty i łzy wzruszenia.

Ten wielki dzień był owocem ponad półrocznej, ciężkiej i wytrwałej pracy dziewczynek na zajęciach teatralnych, które prowadzone są przez Jadwigę Basińską i Aleksandrę Gros. Obie Panie są zarówno autorkami scenariusza jak i reżyserkami spektaklu. Choreografia to również dzieło w/w osób, a także stale współpracujęcej ze szkołą nauczycielki tańca.

Rozmachu przedsięwzięcia dopełniał akompaniament muzyczny znakomitych muzyków: Jacka Grosa – skrzypce, instrumenty klawiszowe, aranżacja; Adam Szewczyk – gitara; Tomasz Drozdek – perkusja. Muzycy towarzyszyli dziewczynkom także na próbach.

Pomysł kostiumów oraz ich realizacja to dzieło pełnych poświęcenia, bardzo kreatywnych mam naszych dziewczynek. Nieustanne czuwanie na próbach nad dziewczynkami, ich garderobą, logistyką wielu wielu spraw to także zasługa pełnych poświęcenia rodziców.

Emocje i głębia przekazu spektaklu na długo pozostaną w naszej pamięci.

Tekst: Katarzyna Jośko

Zdjęcia: Rafał Jośko