gru
Szkocki tydzień w Płomieniu

Prawda czy fałsz? Szkocja nie ma oficjalnego hymnu narodowego. 'Aye' wśród Szkotów oznacza 'tak'. Symbolem Szkocji jest oset. To wszystko prawda! O tym i o wielu innych ciekawostkach dowiedziały się uczennice naszej szkoły w ubiegłym tygodniu w ramach corocznych tygodni poświęconych krajom anglosaskim. Dziewczyny wszystkimi zmysłami poznawały bogatą kulturę Szkocji: obejrzały prezentacje multimedialne, przygotowały plakaty informacyjne, podczas, gdy w tle rozbrzmiewała szkocka muzyka, wzięły udział w quizie wiedzy o Szkocji, spróbowały szkockich ciasteczek 'shortbread' i typowo szkockiego specjału 'haggis', przyrządzanego z owczych podrobów zaszytych w owczym żołądku. Odwiedził nas też gość specjalny. Pani Agnieszka, która wiele lat spędziła w Szkocji, pokazała dziewczynkom, jak powstaje tradycyjna szkocka spódnica, czyli 'kilt' i nauczyła kilku słów po szkocku. Uczennice miały również możliwość zobaczyć na żywo, jak wygląda tradycyjny szkocki taniec (dzięki pani Kasi, wychowawczyni kl. III). Kolejny tydzień anglosaski... już za rok!